IV U 429/18 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Siedlcach z 2018-08-16

Sygn. akt IV U 429/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 sierpnia 2018r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Jacek Witkowski

Protokolant

st. sekr. sądowy Dorota Malewicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 sierpnia 2018r. w S.

odwołania S. D.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S.

z dnia 9 kwietnia 2018 r. Nr (...)

w sprawie S. D.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w S.

o prawo do renty rodzinnej

zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje S. D. prawo do renty rodzinnej do dnia 30 września 2018r.

Sygn. akt IV U 429/18

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 9 kwietnia 2018r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S., działając na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017r. poz. 1383 ze zm.) odmówił S. D. prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu wskazując, że ubezpieczony nie spełnia warunku określonego w art. 68 ust. 1 pkt 2 w/w. ustawy. Organ rentowy podkreślił, że będąc na ostatnim roku studiów renta przysługuje ubezpieczonemu tylko do dnia określonego przez uczelnię, jako regulaminowy termin ukończenia studiów. W przedmiotowej sprawie powyższy termin został ustalony na dzień 30 kwietnia 2018r.

Odwołanie od w/w decyzji złożył S. D. wnosząc o jej zmianę i przyznanie mu prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu do dnia 30 września 2018r. Odwołujący wskazał, iż w momencie ukończenia 25. roku życia był studentem ostatniego roku studiów równolegle na dwóch kierunkach, tj. Wydziału (...) (...) (...) (...) a także Wydziału (...). W uzasadnieniu odwołania ubezpieczony podniósł, że związku z podjęciem pracy zarobkowej nie zaliczył wszystkich przedmiotów określonych programem studiów na Wydziale (...), dlatego też planowany termin ukończenia tego kierunku został wydłużony do dnia 30 września 2018r. (odwołanie k.1 a.s.).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, powołując się na przepisy prawa i argumentację zawartą w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji. Ponadto, odwołanie nie wnosi do sprawy żadnych nowych dowodów i podstaw do uwzględnienia roszczenia (odpowiedź organu rentowego na odwołanie k.2-3 a.s.).

Sąd ustalił, co następuje:

S. D., urodzony w dniu (...), od 27 sierpnia 2017r. uprawniony był do renty rodzinnej po zmarłym ojcu R. D. (decyzja o przyznaniu renty rodzinnej z dnia 19 września 2017r. k.27 a.r.). Przyznając ubezpieczonemu prawo do renty rodzinnej do dnia 30 kwietnia 2018r. organ rentowy miał na uwadze kontynuowanie przez niego nauki na studiach stacjonarnych drugiego stopnia na Wydziale (...) (...) (...) (...)w W.. Planowany termin ich ukończenia przypadał na dzień 30 kwietnia 2018r. (zaświadczenie (...) w W. z dnia 29 sierpnia 2017r. k.11 a.r.). Powyższe było podstawą do wydania zaskarżonej decyzji z dnia 9 kwietnia 2018r., którą organ rentowy odmówił S. D. prawa do renty rodzinnej od dnia 1 maja 2018r.. Organ rentowy powołał się na upływ przewidywanego terminu ukończenia studiów na Wydziale (...) Pożarowego (...), który przypadał na dzień 30 kwietnia 2017r. (zaskarżona decyzja z dnia 9 kwietnia 2017r. k. 42 a.r.).

Ubezpieczony rozpoczął studia na Wydziale (...) (...) (...) (...)w W. w październiku 2016r. Były to 2- letnie studia stacjonarne drugiego stopnia (magisterskie), których planowany termin ukończenia określono na dzień 30 kwietnia 2018r. (zaświadczenie Szkoły Głównej (...) Pożarniczej w W. z dnia 29 sierpnia 2017r. k.11 a.r). Równolegle, S. D. rozpoczął naukę na drugim kierunku studiów- (...) na Wydziale (...). Były to trwające 3 semestry studia drugiego stopnia (magisterskie), których przewidywany termin ukończenia przypadał na dzień 20 lutego 2018r. (zaświadczenie Politechniki (...) z dnia 29 sierpnia 2017r. k. 12 a.r.). Jednakże, ubezpieczony nie zaliczył trzeciego semestru studiów na kierunku Transport, co spowodowało wydłużenie planowanego terminu ukończenia studiów do dnia 30 września 2018r. Przyczyną niezaliczenia przez ubezpieczonego trzeciego semestru były względy osobiste, tj. konieczność podjęcia pracy zarobkowej (zaświadczenie Politechniki (...) z dnia 26 lutego 2018r. k.41 a.r.).

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie S. D. okazało się uzasadnione.

Analiza okoliczności sprawy prowadzi do wniosku, że organ rentowy niezasadnie odmówił ubezpieczonemu prawa do renty rodzinnej do dnia 30 września 2018r.

Zgodnie z art.68 ust.1 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015r., poz.748 ze zm.) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej;

-

do ukończenia 16. roku życia,

-

do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia, albo

-

bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresach, o których mowa wyżej.

W myśl ustępu 2. powyższego przepisu jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Renta rodzinna jest wypłacana uprawnionemu do tego dziecku, które kontynuuje naukę w szkole, najdalej do ukończenia przez nie 25. roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której uprawniona osoba osiąga 25. rok życia będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej. Wówczas prawo do renty rodzinnej ulega przedłużeniu do zakończenia tego roku studiów.

Z przedstawionych wyżej ustaleń Sądu wynika, że w dacie ukończenia przez ubezpieczonego 25. roku życia, tj. w dniu 15 grudnia 2017r. ubezpieczony był studentem II. (ostatniego) roku studiów drugiego stopnia na Wydziale (...) (...) (...) (...), a także II. (ostatniego) roku studiów drugiego stopnia na Wydziale (...). Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji odmawiającej ubezpieczonemu prawa do renty rodzinnej od 1 maja 2018r. wynika, ze organ rentowy nie kwestionuje, iż w dacie 25. urodzin ubezpieczony był studentem II. (ostatniego) roku studiów drugiego stopnia na Wydziale (...) (...) (...), gdzie planowany termin ukończenia studiów został określony na dzień 30 kwietnia 2018r. Organ rentowy odmówił jednak przyznania ubezpieczonemu prawa do renty rodzinnej do czasu ukończenia studiów na Wydziale (...), gdzie w związku z niezaliczeniem trzeciego semestru planowany termin ich ukończenia został wydłużony do dnia 30 września 2018r.

W ocenie Sądu Okręgowego w przedmiotowej sprawie fakt zmiany pierwotnej daty ukończenia studiów z dnia 20 lutego 2018r. na dzień 30 września 2018r. nie ma większego znaczenia. Ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki do nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, tj. w dniu 15 grudnia 2017r. był studentem ostatniego roku równolegle na dwóch kierunkach studiów stacjonarnych drugiego stopnia. Jak pokreślił Sąd Najwyższy prawo do pobierania renty rodzinnej ulega przedłużeniu do zakończenia ostatniego roku akademickiego, na którym ubezpieczony ukończył 25. rok życia, bez względu na to, czy rok ten powtarza, czy odbywa na nim studia po raz pierwszy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 kwietnia 2006r. II UK 174/05, LEX 243993).

Ponadto należy wskazać, iż zasadniczym celem prawa do renty rodzinnej dla dzieci jest dostarczanie im środków utrzymania w czasie, gdy w związku z kształceniem nie wykonują pracy dającej źródło utrzymania. Ten cel zwykle zostaje osiągnięty przed ukończeniem 25. roku życia i zasadą jest ustanie wówczas prawa do renty rodzinnej, chociażby uprawniony nie osiągnął jeszcze zasadniczego celu kształcenia. Jedyny wyjątek dotyczy nauki w szkole wyższej, uwzględniony w omawianym przepisie, który dopuszcza przedłużenie wypłaty renty rodzinnej wtedy, gdy uprawniony osiągnął tę granicę wieku będąc na ostatnim roku studiów (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 25 października 2016r., III AUa 1045/15, LEX 2265609).

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach do przedłużenia prawa do renty rodzinnej niezbędne jest, aby w dniu osiągnięcia 25. lat życia dziecko już było na ostatnim roku studiów wyższych, nie zaś by miało osiągnąć taki status w choćby niedalekiej przyszłości. Odnosząc powyższe do realiów przedmiotowej sprawy przyznać należy, iż S. D. nie zaliczył trzeciego semestru na Wydziale (...). Jednakże, nie wpływa to na fakt, że w dniu ukończenia 25. roku życia, tj. w dniu 15 grudnia 2017r. był studentem ostatniego roku Wydziału (...), co zgodnie ze stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach uprawnia go do pobierania renty rodzinnej po zmarłym ojcu (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 25 stycznia 2017r. III AUa 773/16, LEX 2249937).

Ponadto, w doktrynie przyjmuje się, że renta rodzinna przysługuje przez cały rok akademicki lub szkolny, tj. do dnia 30 czerwca w przypadku uczniów, natomiast do dnia 30 września wobec studentów, zatem także przez okres ferii letnich (Komentarz do ustawy o emeryturach i rentach z FUS pod red. K. Antonów, LEX 8944). Stanowisko to Sąd Okręgowy podziela i przyjmuje za własne. Dodatkowo, podnieść należy, iż zgodnie z zaświadczeniem Politechniki (...) planowany termin ukończenia studiów przez S. D. upływa w dniu 30 września 2018r. (zaświadczenia z dnia 26 lutego 2018r. k. 41 a.r.).

Mając na uwadze powyższe Sąd uznał, że odwołanie ubezpieczonego zasługuje na uwzględnienie i dlatego na podstawie art. 477 14 § 2 kp orzekł jak w sentencji wyroku.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Marta Żuk
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Siedlcach
Osoba, która wytworzyła informację:  Jacek Witkowski
Data wytworzenia informacji: